Relacja z Rajdu
Po raz szósty wybraliśmy się do Poznania na grudniowy Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Pierwszym punktem na naszej trasie był Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na poznańskim Świętym Wojciechu. Planowaliśmy zapalić znicze na grobie Stanisława Taczaka – pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego. Tego punktu nie udało się zrealizować, ponieważ cmentarz był… zamknięty.
Przy pobliskim pomniku Stulecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego poznaliśmy krótkie informacje o osobach na nim sportretowanych oraz wysłuchaliśmy Marsylianki Wielkopolskiej w wykonaniu najmłodszej uczestniczki – Judyty.
Całą 14-osobową grupą przeszliśmy następnie do kościoła św. Wojciecha i odwiedziliśmy kryptę zasłużonych. Stamtąd udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie wykorzystaliśmy zapas czasu na wizytę w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, a potem wróciliśmy do oryginalnego planu i odwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu. Mogliśmy w nim nie tylko zapoznać się z pamiątkami z lat 1918-1919, ale i poczuć dreszczyk emocji w zrekonstruowanym okopie.
O 12:00 obowiązkowa wizyta u koziołków na ratuszowej wieży, a zaraz po niej udaliśmy się do Fary wysłuchać koncertu organowego. Trafiliśmy dość pechowo, bo z przyczyn technicznych organy działały tylko „na 40% mocy” – jak określił grający na nich muzyk.
Po koncercie – wznieśliśmy Wielki Toast za Wielkopolskę, a dzień zakończyliśmy wizytą na Placu Wolności i przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich.
Tekst: Bartek Swojak
Zdjęcia: Sławek Skudzawski
W programie
- zapalenie zniczy na grobie pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka - Cmentarz Zasłużonych
- zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego
- Wielki toast za Wielkopolskę
- zapalenie zniczy przed Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego
- odwiedzenie innych miejsc związanych z powstaniem
- wysłuchamy koncertu organowego w poznańskiej farze
- zwiedzenie wystawy: Malarze Normandii
Wyjazd z Gniezna z dworca PKP 19.12.2015r. (sobota) o godz. 9.00. Powrót około 16.00
kontakt: Sławomir S. auton25@op.pl