Już od ośmiu lat organizowany jest przez członków Klubu Górskiego Ornak „Nielegalny” Nocny Rajd Solidarności, w którym biorą też udział osoby niezrzeszone w Klubie.
W grudniu 2006r. tuż przy bramie Zakładu Karnego w Gębarzewie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą internowanym tutaj działaczom Solidarności i organizacji niepodległościowych. Rajd odbywa się zawsze pamiętną nocą z 12/13 grudnia dla uczczenia wszystkich ofiar Stan Wojennego i osób internowanych.
Start rajdu nastąpił późnym popołudniem spod wiaduktu Solidarności .Uczestnicy przeszli historycznymi zakątkami Gniezna. Na krótkim postoju uczestnicy wyciągnęli zabrane ze sobą pamiątki ze stanu wojennego takie jak: ulotki ,opornik, znaczki itp. W czasach stanu wojennego opornik przypięty do swetra lub noszony w klapie marynarki symbolizował opór wobec władz. Wśród pamiątek znalazła się też ostatnia kartka żywnościowa z lipca 1989r.Na krótko przed godz. 24:00 jeszcze w dniu 12 grudnia zapalono znicze, które postawiono przed pamiątkową tablicą znajdującą się przy bramie Zakładu Karnego w Gębarzewie. Na tablicy widnieje symbol róży. Dlaczego? Otóż podczas jednego z widzeń, Internowany otrzymał różę, która długo zachowywała swoją świeżość, później już uschnięta utrzymywała swoje kolory, a rozpadła się dopiero po wyjściu Internowanego na wolność. Stała się więc symbolem Wolności dla internowanych.
Trasa rajdu liczyła ponad 15 km. Po latach można jednoznacznie stwierdzić, że Stan Wojenny zrobił wiele zła.
Mimo upływu już tylu lat nadal nie doczekaliśmy się sprawiedliwego osądzenia autorów stanu wojennego.
tekst: Marek Wojciechowski