Jesteś tutaj

III wycieczka „Gdzie oczy poniosą”

2016
luty
13
sobota
Data:
sobota, luty 13, 2016 - 00:00
Organizatorzy:

W dniu 13 lutego odbył się III wyjazd pod hasłem „Gdzie oczy poniosą”.Cel wycieczki tradycyjnie dla większości uczestników był nieznany. Uczestnicy dopiero w samochodzie dowiadują się, gdzie jadą. Tym razem z Adamem zadecydowaliśmy, że pojedziemy do Kruszwicy, Strzelna i Mogilna czyli miast szczycących się zabytkami romańskimi i to tymi najcenniejszymi w Polsce.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kruszwicy, od zabytku najbardziej obleganego przez wycieczki szkolne czyli Mysiej Wieży. Niestety luty to nie sezon turystyczny, wszytko było pozamykane. Trzeba przyznać, że otoczenie jest zadbane i uporządkowane. O wiele cenniejszym obiektem w mieście jest kolegiata romańska z XII wieku. Budowla, która zachowała do dnia dzisiejszego prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę obok kolegiaty w Tumie pod Łęczycą stanowi najbardziej okazały zabytek sztuki romańskiej w Polsce.

Kolejny kościół, a dokładnie dwa, zobaczyliśmy w Strzelnie i to jakie. Rotunda św. Prokopa to największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Natomiast w kościele Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny znajdują się unikatowe romańskie kolumny pokryte płaskorzeźbą figuralną, podobne znajdują się tylko w Santiago de Compostela w Hiszpanii i Wenecji. Równie cennym zabytkiem jest zewnętrzny tympanon przedstawiający akt fundacyjny kościoła (na zdjęciu). Nie wszystkie osoby przejeżdżające przez Strzelno są w pełni świadomi jakieś skarby kryją się za barokową fasadą kościoła (w XVII wieku świątynia została przebudowana, wtedy najprawdopodobniej kolumny zostały obmurowane, odkryto je dopiero podczas prac remontowych w 1946 r.) . Warto zjechać z trasy i to zobaczyć.

Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy klasztor pobenedyktyński w Mogilnie, pięknie odrestaurowany, obecnie zarządzany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. I tutaj można odszukać elementy romańskie, m.in. krypta pod kościołem klasztornym, uważana jest za drugą obok wawelskiej krypty św. Leonarda najlepiej zachowaną romańską w Polsce. Ponadto studnia znajdująca się w zadbanym wirydarzu uważana jest za najstarszą w Polsce. Warto dodać, że w klasztorze można zanocować i poczuć klimat dawnych wieków. Kto wie, może kiedyś.

Na życzenie Adama będąc w Mogilnie odwiedziliśmy i zapaliliśmy znicz na grobie księdza Piotra Wawrzyniaka. Co łączy Adama z ks. Wawrzyniakiem chyba każdy wie.

Wycieczka mimo kiepskiej pogody, było zimno i światło nie sprzyjało fotografowaniu, była udana. Poza tym wyjazd był także okazją do przypomnienia sobie podstawowych terminów architektonicznych takich jak: absyda, portal, tympanon, prezbiterium, kolegiata, rotunda i innych. Zapraszamy na kolejną wyciewczkę  z cyklu „Gdzie oczy poniosą”.