Relacja z Rajdu
18 kwietnia po raz dziesiąty odbył się jubileuszowy Rajd Słynnych Miejscowości.
Tym razem trasa wiodła do Nowej Jerozolimy. Od godz. 7:30 podążaliśmy w kierunku województwa łódzkiego, by rozpocząć naszą wędrówkę z Nowej Jerozolimy w kierunki Palestyny. Mimo że słońce ukryło się za chmurami, nasze twarze były rozpromienione i o godzinie 10:00 wspólnym zdjęciem przy tablicy wioski zapoczątkowaliśmy X pieszą wędrówkę.
Nowa Jerozolima– położona jest w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Parzęczew. Droga w kierunku Ozorkowa wiodła przez las, w którym pochyliliśmy się również przy mogiłach walczących i poległych w bitwie nad Bzurą. Strudzeni prawie 14-kilometrowym marszem, ale z przyjemnością rozkoszowaliśmy się aromatem wiosny nieopodal Ozorkowa. Mieliśmy okazję zobaczyć kurs słynnego tramwaju linii nr 46 („linia ozorkowska”) kursującego z pętli w Parku na Zdrowiu w zachodniej części Łodzi Jest to najdłuższa, licząca około 30 km długości, linia tramwajowa w Polsce oraz druga w Europie (najdłuższą jest belgijska Kusttram). Do Palestyny dotarliśmy bezpiecznie ok. godziny 15 , bez wizy i zagrożenia terrorystycznego. Palestyna to część wsi Glinnik położona w powiecie zgierskim w gminie Zgierz. W asyście miejscowego sołtysa Sławek S. podsumował spacer po leśnych ostępach i wręczył pamiątkowe certyfikaty. Urozmaiceniem każdego rajdu jest słynny test o państwach, które mają swoje odpowiedniki w nazwach naszych miejscowości. I tym razem Zbyszek nie zawiódł- I miejsce w teście o Palestynie. Wieczór umilał śpiew i gra na gitarze w wykonaniu Grzesia.
W niedzielę kolejne atrakcje- tym razem mieliśmy okazję zobaczyć Walewice. We wsi znajduje się pałac zbudowany w latach 1773-1783 dla Anastazego Walewskiego-szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W tym pięknym klasycystycznym pałacu urodził się 4 maja 1810 roku syn Napoleona i Marii Walewskiej-Aleksander Colonna Walewski. Uroku i pikanterii całemu obiektowi dodaje apartament , w którym Maria Walewska spotykała się z Napoleonem. Niedaleko pałacu znajduje się cmentarz poległych kawalerzystów polskich, wraz z pomnikiem upamiętniającym tę walkę. Na parafialnym cmentarzu w pobliskich Bielawach, jest również kwatera poległych w wojnie obronnej 1939, jak również neogotycka kaplica grobowa rodziny Grabińskich. W 1966 roku realizowano tu zdjęcia do filmu komediowego pt. „Marysia i Napoleon”, a w 1979 roku do serialu pt. „Rodzina Połanieckich „z Anną Nehrebecką w roli głównej. Przedostatnim, ale jakże uroczym obiektem zwiedzania, był zamek w Oporowie niedaleko Kutna. W XIV, XV i XVI wieku Oporów był siedzibą rodową sławnej rodziny możnowładczej Oporowskich herbu Sulima. Ten niezwykły zamek w sondzie Wirtualnej Polski uznany został za najpiękniejszy w Polsce. Warto odwiedzić to miejsce, które zachwyca architekturą i historią. Na koniec naszej eskapady pochyliliśmy się nad dramatycznym losem żołnierzy walczących w Kampanii Wrześniowej 1939 roku, zwiedzając Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie. Ekspozycja muzealna ukazuje przebieg dramatycznych walk, jakie toczyły nad Bzurą oddziały polskie dowodzone przez generała dywizji Tadeusza Kutrzebę. Zebrane pamiątki, zdjęcia, elementy uzbrojenia, umundurowania dokumentują największą bitwę Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Ciekawsze eksponaty to: kurtka mundurowa pułkownika dyplomowanego Mieczysława Mozdyniewicza, ciężki karabin maszynowy systemu Browning oraz granatnik wz. 1936.
W programie wyjazdu
- Pobyt w Palestynie (bez wizy i zagrożenia terrorystycznego)
- 12 kilometrowy spacer po leśnych ostępach (wyjście z Nowej Jerozolimy)
- Zwiedzanie niezwykłego zamku w Oporowie (w 2015 r. wygrał w sondzie Wirtualnej Polski na „Najpiękniejszy zamek w Polsce”)
- Certyfikat rajdu (z bezcennym podpisem sołtysa z Palestyny po arabsku!!!)
- Ognisko, pieczenie kiełbasek i innych smakołyków oraz śpiew przy akompaniamencie gitary (produkty we własnym zakresie)
- Zwiedzanie Pałacu w Walewicach – komnata Napoleona, kaplica pałacowa
- Zwiedzanie Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie
- Zapalenie zniczy na grobach poległych ułanów 17 Pułku w bitwie nad Bzurą (Bielawy)
- Promesa na Rajd w 2016 do... AFRYKI
Dotychczas dotarliśmy to tych znanych miejscowości
- 2014: Za ostatni grosz na Koniec Świata
- 2013: Ze Szwecji na Borneo
- 2012: Syberia – Moskwa
- 2011: Tajwan – Kosowo
- 2010: Ameryczka – Szkocja
- 2009: Kosowo –Bagdad
- 2008: Rzym – Czechy
- 2007: Rzym - Wenecja
- 2006: Paryż -Rzym
Więcej informacji: kontakt Sławomir S. auton25@op.pl